Amit a split klímák kapcsán tudni kell
Napjaink legelterjedtebb klíma típusa a split klíma. A klíma lényege – amelyre a neve is utal – hogy egy kültéri és egy beltéri egységből áll.
Kivitelezés szerint megkülönböztetünk:
- oldalfali,
- mono split,
- multi split,
- parapetes,
- kazettás,
- légcsatornás,
- mennyezeti,
- mobil klímát.
Az oldalfali változatot a háztartásokban kedvelik leginkább. Nagyon kevés helyet foglal, hiszen a beltéri egység a lakás falán rögzíthető. Hátránya, hogy rossz elhelyezés esetén a levegőt az éppen a szobában tartózkodó személyre fújja, és egyenetlen is lehet a hőelosztása.
A multi split klíma szintén egy beltéri és egy kültéri egységből áll, viszont ez már több helyiséget is képes klimatizálni. A külön-külön szabályozható beltéri egységek mind egyesével csatlakoztathatóak a kültéri egységhez. Egy hátránya van, ha a kültéri egység tönkremegy, akkor minden szoba klimatizálás nélkül marad. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy minél távolabb esik a beltéri egység a kültéritől, annál drágább a kivitelezés költsége. Nagy előnye – főleg társasházak esetén – hogy a kültéri megjelenést nem annyira rontják, mint társaik.
Dióhéjban a parapet, a kazettás és a légcsatornás klímáról
A parapet klímát a legtöbbször tetőtéri beépítéseknél szokták használni, ahol nincs feltétlenül túl sok egyenes felület. Vannak olyan parapet berendezések is, amelyek mennyezetre is szerelhetők. Bár beszerzése és beüzemelése nem olcsó mulatság, cserébe rendkívül halkan működő klímát kapunk.
A kazettás klímát a zárt álmennyezetű helyiségekbe szoktuk javasolni. Nagyon egyenletes hőelosztást biztosít, ám ennek ugyancsak viszonylag borsos az ára.
A légcsatornás klíma a legnagyobb helyiségek hűtő- / fűtőrendszerének a kialakításához is tökéletes, de akár egy nagyobb emeletes ház klimatizálását is meg lehet vele oldani. Bővebben a légcsatornás klímákkal külön cikkben foglalkozunk.
Milyen mobil klímák léteznek?
A mobil klímák legfőbb előnye, hogy meglehetősen könnyen mozgathatóak. Egyik helyiségből minden gond nélkül át lehet helyezni őket a másikba.
A mobil klímákat két csoportra bonthatjuk:
- mobil split klíma,
- vastag gégecsővel szerelt mobil klíma.
A gégecsöves klímánál a kondenzátor a készüléken belül kapott helyet és egy ventilátor feladata az, hogy a meleg levegőt kijuttassa a szabadba. Mindez egy gégecső segítségével történik, ahogyan azt a berendezés neve is sejteti.
Ez a típus zajos, magas a fogyasztása és alacsony a hatásfoka. Az egyetlen igazi előnye az, hogy gyorsan be lehet szerelni és azonnal üzembe is helyezhető. Csak olyan épületeknél javasolt ezt a megoldást választani, amely megkívánja azt, hogy a kültéren láthatatlan maradjon a klíma beszerelése. Ilyen lehet például egy műemlékvédelem alatt álló épület.
Amit az ablakklímákról tudni kell
Az ablakklíma olyan változat, amely kompakt kivitelben készül, azaz egy dobozban található meg minden, ami a klíma működéséhez szükséges.
Előnye az, hogy olcsó, könnyen tisztítható és nagy a teljesítménye. Hátránya, hogy zajos, a kivitelezése pedig bonyolult. A beépítéshez szükség van asztalosra, üvegesre és bizonyos esetekben lakatosra is.
Egyéb klíma fajták
Az egyéb klímatípusok közé soroljuk a fan coil és a rendszer klímákat.
Hogyan működik a klíma?
Ha már megismerkedtünk az alapvető klíma típusokkal, akkor nézzük meg közelebbről is, hogyan működik a klíma!
A klíma felépítése
A klíma 4 fő részből áll:
- a kompresszor, amely a hűtőközeg körforgásáért felel;
- az elpárologtató, ami tulajdonképpen a beltéri egység;
- a kondenzátor, ahová az elpárologtatott hűtőközeg kondenzálódik;
- az adagoló, mely a legtöbb esetben a kültéri egységben van és már ott megtörténik a nyomásesés.
A klíma működési elve
A kompresszor elindításáig szinte végig azonos nyomás van a rendszerben. Ha elindul a kompresszor, akkor az elpárologtató résznél a nyomás csökkeni kezd, és a kondenzátorban ezzel egyidejűleg emelkedik. Van egy adagoló, amelyben a nagy nyomás hatására a folyékony gáz kis mennyiségben elkezd áramlani és a nyomásváltozás hatására gőznemű lesz.
A keletkező gőz jóval nagyobb térfogatú, mint a folyadék. A folyadék elpárolog és hőt von el, ezután indul be a hűtési folyamat. A gőzmennyiséget a kompresszor szívja el és átpumpálja a kondenzátorba. A kondenzátorban a nagy nyomás miatt azonnal felmelegszik, és lehűlve ismét cseppfolyós állapotba kerül.
Ez a körfolyamat játszódik le újra és újra a klímaberendezésben. A pontos adagolásért az érzékelők a felelősek. Elektronikusan irányítják a folyadék adagolását, a szelepet és a kompresszort is. Az adagoló csak annyi hűtőközeget enged át, ami képes elpárologni. Az inverteres klímák működésének egy külön cikket szenteltünk.
A hűtő fűtő klímák közül kétségkívül a split klíma az egyik legjobb választás, hiszen a hűtés és a fűtés is csendesen, gazdaságosan megoldható.
Megfelelő karbantartással hosszú éveken át jó szolgálatot tehet egy ilyen eszköz.